Adapazarinet.com

Haberler

 
 
    Kaymakam rahat oturacak mı Karakter Boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto  
Kaymakam rahat oturacak mı
Kocaeli Valiliği’nde son günlerde ilginç olaylar yaşanıyor. Dün, milli eğitim müdürlüğünün, bir yıl önce Antalya’ya tayini çıkan bir öğretmeni Yahya Kaptan Lisesi’ne atadığını yazmıştım.

Bugün, sokaktaki çocukları için Çayırova’da “Sevgi Evi” olarak yaptırılan villa tipi konutun “Kaymakam lojmanı”na dönüştürülüş öyküsünü anlatacağım.
Dönemin Valisi Erdal Ata, SHÇEK Genel Müdürü İsmail Barış’la bir araya gelir, İzmit Öğretmenevi bitişiğindeki eski yetiştirme yurdunun bulunduğu 5.5 dönümlük arsa, milletvekillerinin de araya girmesiyle Özel İdare’nin olur.
Buna karşılık Kocaeli Valiliği Çayırova’da, belediyenin vereceği 9 dönüm arsa üzerine “Sevgi Evleri” yapmayı taahhüt eder.
Kocaeli Valiliğiyle SHÇEK arasında her birinde 10 çocuğun kalabileceği 9 ayrı villa tipi konut yapım protokolü imzalanır.
Her çocuk için özel odalar, dolaplar, çalışma masalarının bulunacağı, aile sıcaklığının yaşatılacağı “Sevgi Evleri” temeli 2006 yılında atılır.
Gölcük-Saraylı ve İzmit-Kassel Sevgi Evleri inşaatı 11 ayda bitmesine rağmen Çayırova’daki Sevgi Evleri inşaatı 3 yıl sürer.

Kaymakam lojmanı oldu

Sokaktaki çocuklar için yaptırılan “Çayırova Sevgi Evi” öyküsü kısaca böyle.
“Ne var bunda?” diyenler için “Sevgi Evi” projesinin devamını okuyalım.
SHÇEK, Çayırova’daki 90 öğrencinin kalacağı “Sevgi Evi”ni teslim almaya hazırlanırken sürprizle karşılaşır.
Kocaeli Valiliği aldığı keyfi bir kararla, 0-12 yaş grubuna dahil çocuklar için projelendirilen her birinde 10 çocuğun kalacağı 9 “Sevgi Evi”nden biri, “Çayırova Kaymakam Lojmanı”na dönüştürülür.
9 “Sevgi Evi”nin birine Çayırova Kaymakamı el koyunca önümüzdeki günlerde açılışı yapılacak bu villa tipi özel evlerde 90 çocuk yerine 80 çocuk kalacak.

Kaymakam rahat oturacak mı?

Çayırova’daki 9 “Sevgi Evi”nin 8’inde parçalanmış ailelerin çocuklarıyla annesini, babasını ya da her ikisini kaybetmiş çocuklar kalırken birinde Çayırova Kaymakamı Abdullah Selim Parlar oturacak.
SHÇEK’na ait Çayırova “Sevgi Evi”nde Kaymakam Parlar gerine gerine otururken, şefkate ihtiyacı olan çocuklar sokakta yaşamaya devam edecek.
Devletin koruması altındaki çocukların yaşamlarını sürdürebilmeleri için yaptırılan “Sevgi Evi”nde Kaymakam bey güle güle otursun. Ne diyelim.
Ancak Kaymakam Bey, villa tipi konutunun penceresinden baktığında 8 “Sevgi Evi”nde kalan 80 çocuğu göründüğünde, “Bu konut Kaymakam lojmanı yapılmasaydı, burada sokakta yaşayan 10 çocuk daha kalacaktı. Ben bu sevgiye, şefkate ihtiyacı olan çocuklar için yaptırılan yeri işgal ediyorum” diyerek üzülmeyecek mi, kahrolmayacak mı?
Dahası Kaymakam Bey bu konutlarda vicdanı rahat, gönül rahatlığıyla oturabilecek mi?

Barış niye susuyor

Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürü İsmail Barış’ı 1980 öncesi Meslek Yüksek Okulu öğrencisi olduğu, 17 Ağustos 1999 Depremi öncesi Gölcük Belediye Başkanlığı yaptığı yıllardan tanıyorum.
Sevgili İsmail Barış, genel müdürlük görevine atandığı tarihten bu yana aldığı kararlar, hayata geçirdiği projelerle sokaktaki çocukları, yaşlıları, bölünmüş aileleri sahiplendiğini kanıtladı.
Ama, Çayırova’da yaptırılan 9 “Sevgi Evi”nden birinin “Kaymakam Lojmanı” yapılmasına seyirci kaldı.
İsmail Barış, çok önemsediği, kendi çocuklarından ve torunlarından daha fazla sevgi ve şefkat göstermeye çaba harcadığı kurumu bünyesindeki çocuklar yaşamlarını sokakta sürdürürken “Sevgi Evi”nin “kaymakam lojmanı” yapılmasını nasıl içine sindirebiliyor?
Çocuklar için yaptırılan konutun kaymakam lojmanı yapılmasına genel müdür Barış’ın onayının olup olmadığını bilmiyorum.
İsmail Barış’ın böyle bir karara onay verdiğine, vereceğine ihtimal vermiyorum.
Yok, “Sevgi Evi”nin kaymakam lojmanı yapılmasına onay vermişse özrü kabahatinden büyük demektir.
Henüz vakit geçmiş değil. SHÇEK Genel Müdürü Barış isterse sokaktaki çocukların kalacağı konutun kaymakam lojmanı yapılmasına itiraz edebilir.
“Sevgi Evi”nde Çayırova Kaymakamı’nın değil çocukların kalmasını sağlayabilir.

Van’ı örnek alsınlar

Devletin koruması altında olan, sevgiye ve şefkate ihtiyacı olan çocukların kalması için inşa edilen Çayırova’daki “Sevgi Evi”nin kaymakama lojman olarak tahsis edilmesi, Van Vali Konağını (lojman) çağrıştırdı.
Kocaelililerin yakından tanıdığı Van Valisi Münir Karaloğlu, bir süre önce ikamet ettiği Valilik Konağını uzun yıllar Devletin şefkatinden uzak kalmış, ihmal edilmiş çocukların öğrenim göreceği okul yaptırmak için satıyor.
Kocaeli Çayırova’da sokaktaki çocukların barınırken Devletin sevgi ve şefkatini hissetmesi için yaptırılan “Sevgi Evi” Kaymakam Bey’in lojmanı oluyor.
Van’da sokaktaki çocuklar, Devletin şefkatini hissedecekleri mekanlara yerleştirilirken Kocaeli’deki çocuklara, “Bu konutlar sizin için yaptırıldı ama burada Çayırova Kaymakamı kalacak sizler kalamazsınız” deniyor.
Van’da çocuklar sokaktan toplanıp Vali lojmanı parasıyla yaptırılan okula yerleştirilirken, Kocaeli’de sokaktaki çocuklar için yaptırılan konutlar kaymakam bey rahat etsin diye lojman yapılıyor, çocukların sokakta yaşamasına seyirci kalınıyor.

15.03.2010     
Arkadaşına Gönder Çıktı Al   


Önceki Haber
Bu haber 4918 kere okundu Sonraki Haber
Yerel Haberler kategorisindeki tüm haberler için tıklayın.YORUMLARINIZ İNTERAKTİF GÜNDEMBu habere henüz kimse görüş belirtmemiş.

 [Haberle ilgili yorum yazın]


En Çok Yorum Yapılan
Güncel Haberler Haberleri2

Seçim 20091

Depremde yapılması gerekenler
En Çok Okunan
Güncel Haberler HaberleriDepremde yapılması gerekenlerİzmitnet.com Yenilendi!Jandarmadan baskınkocaelinet.com Yenilendi!AGDAŞ tan uyarı gazınız kesilecek